• Charakteristika školy

Základná škola s materskou školou v Kolároviciach je plnoorganizovaná základná škola. Jej integrovanou súčasťou je materská škola, školská jedáleň, školský klub detí a centrum voľného času žiakov, ktorí spolu vytvárajú jeden právny subjekt.

Hlavná budova školy sa nachádza v centre obce Kolárovice, neďaleko hlavnej cesty, smer Bytča - Makov. Je umiestnená v peknom prírodnom prostredí, v predhorí Javorníkov. V jej tesnej blízkosti sa nachádza materská škola. V obidvoch budovách sme vytvorili príjemné prostredie na výchovu a vzdelávanie. Triedy a chodby sú čisté, zdobené oceneniami, nástenkami, informáciami o aktivitách školy, výstavkami žiackych prác a kvetinovou výzdobou. Priestranné chodby vhodne dopĺňajú reliéfy a obrazy významných osobností.

Školské i mimoškolské priestory prešli v posledných rokoch výraznou modernizáciou. Bola vybudovaná prístavba pre žiakov 1. stupňa ZŠ, zrekonštruovaná materská škola, školská jedáleň, školská kuchynka, sociálne zariadenia, telocvičňa, obnovená elektrická inštalácia a kúrenie s plynovou kotolňou.

Škola má počítačovú, jazykovú a polytechnickú učebňu, školskú knižnicu, školskú kuchynku, telocvičňu, šatne a veľké priestranné chodby. Školský fond bol rozšírený o učebnice, učebné pomôcky, dataprojektory, interaktívne tabule, počítače, notebooky a tablety.

Školský areál je oplotený, nanovo vyasfaltovaný, s udržiavaným trávnikom a drevinami. V susedstve školy sa nachádza trávnaté futbalové ihrisko. Súčasťou školy sú aj dve multifunkčné  ihriská – jedno  s  asfaltovým  povrchom  a druhé s umelým trávnikom.

Charakteristika pedagogického zboru

Manažment školy tvoria riaditeľ školy, zástupkyňa pre ZŠ, zástupkyňa pre MŠ a vedúca školskej jedálne. Pedagogický zbor základnej školy pozostáva z 12 učiteľov, 2 vychovávateliek školského klubu detí a 5 učiteliek materskej školy. Kolektív je stabilizovaný, prevládajú mladí perspektívni pedagógovia, ktorých vhodne dopĺňajú starší, skúsení kolegovia. Vyučujúci sa priebežne vzdelávajú, rozširujú svoje pedagogické a odborné poznatky z oblasti pedagogiky, psychológie, metodológie vo vyučovaní učebných predmetov a zavádzaní inovácií do edukačného procesu. Na škole pracuje výchovná a kariérna poradkyňa, koordinátori primárnej prevencie, zdravého životného štýlu, environmentálnej výchovy a výchovy k  manželstvu a rodičovstvu. Súčasťou tímu je aj školská logopedička. V škole sa snažíme o budovanie pozitívnej a otvorenej klímy medzi žiakmi, učiteľmi a rodičmi.

Charakteristika žiakov

Na základné vzdelávanie prijímame žiakov na základe žiadosti zákonného zástupcu. Slávnostný zápis do 1. roč. uskutočňujeme v spolupráci s materskou školou a rodičmi. Od 5. ročníka navštevujú našu školu aj žiaci z Petrovíc. Dochádzka žiakov je pravidelná, nemáme výraznejšie problémy so záškoláctvom, šikanovaním, kyberšikanou, prejavmi rasizmu a xenofóbie.

Spolupráca s rodičmi a inými inštitúciami

Škola úzko spolupracuje s rodičmi, zriaďovateľom školy, CPPPaP a CŠPP v Bytči, Žiline, Odborom CO a krízového riadenia v Žiline, Slovenským národným strediskom pre ľudské práva so sídlom v Bratislave, Krajským školským úradom v Žiline a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Žiline, mnohými národnými i miestnymi organizáciami a občianskymi združeniami. S uvedenými organizáciami uskutočňujeme spoločné výchovno-vzdelávacie, kultúrne, vedomostné a športové akcie, besedy, súťaže, workshopy, akadémie, exkurzie a výlety, ktoré pravidelne aktualizujeme na EduPage, v sekcii Novinky.

Vízia školy

„Chceme vybudovať školu dynamickú, v ktorej budú žiaci šťastní, úspešní a tvoriví, aktívne učiaci sa                                       a pripravení na moderné vzdelávanie v 21. storočí.“

Hlavným článkom vzdelávania je žiak so svojimi individuálnymi potrebami. Základným pilierom výchovy v našej škole je posilňovanie mravných a občianskych postojov žiakov v každodennom živote, budovanie vzájomnej komunikácie, rešpektu a tolerancie. Našou snahou je pripraviť žiakov na štúdium na strednej škole a pracovný trh budúcnosti v duchu hesla:

„UČÍME SA PRE ŽIVOT“

Ing. Mária Hofericová